پورتفولیو انرژی - قابلیت‌ها

تأسیس ساختمان هوشمند و ترغیب صنعت ساختمان به سمت هوشمندسازی گامی مهم در دستیابی به شهر هوشمند است. به عبارتی برای تبدیل یک شهر به شهر هوشمند نیاز است تا تمامی قسمت­‌ها از ساختمان‌­ها تا سامانه­‌های حمل‌و‌نقل، به صورت کامل پایش گردند تا در تصمیمات کلان، توانایی ارزیابی به صورت کامل را داشته باشند. برای هوشمندسازی قسمت­‌های مختلف باید از قسمت‌­های پایه­‌ای عملیات اینترنت اشیاء و هوشمندسازی آغاز گردد. یکی از قسمت­‌های پایه، ساختمان­‌ها هستند. اینترنت اشیاء منجر به جلوگیری از حوادث دلخراش نیز می­‌گردد؛ چرا که پایش لحظه به لحظه قسمت‌­های مختلف، می­‌تواند از حوادث آتش‌­سوزی، تخریب و سایر بلایا جلوگیری به عمل آورد. ساختمان هوشمند یکی از مهم‌ترین اجزای یک شهر هوشمند است و با تأسیس این مهم، می‌­توان یکی از مهم‌ترین گام‌­های دستیابی به شهر هوشمند را با قدرت برداشت.

اگرچه ساختمان هوشمند امروزه نامی آشنا است اما هوشمندسازی معرفی شده در سطوح مختلف جامعه تنها سیستم روشنایی و تهویه ساختمان را در بر‌می­‌گیرد. این در حالی است که در شهرهای هوشمند دنیا نظیر آمستردام و بارسلونا، ادعای ساکنین بر این است که علاوه بر تأمین آسایش ساکنین، سیستم­‌های مورد استفاده کاملا پایدار بوده و بهینه‌­سازی مصرف را نیز به صورت تمام و کمال اجرا می­‌کند. از سوی دیگر در مواقع بروز بحران، ساختمان­‌های هوشمند این شهرها توانایی تأمین 60% برق مصرفی خود را دارا می‌باشند. این مهم تنها از طریق به‌کارگیری سامانه‌­های مولد انرژی و اتصال آن­‌ها به شبکه مقدور است. از جمله مزایای دیگر به‌کارگیری سامانه‌­های مولد، اهمیت آن‌­ها در پدافند غیرعامل است و از بروز خاموشی‌­های ناگهانی در مواقع اوج مصرف جلوگیری می­‌کند. همچنین به‌کارگیری این روش می‌تواند علاوه‌بر فراهم نمودن شرایط صرفه­‌جویی، امکان صادرات انرژی از طریق برق را نیز محیا سازد و نگرانی پیرامون زمان پیک مصرف را خنثی نماید. لذا تأسیس یک نمونه جهت ارائه توانمندی‌­های این روش می­‌تواند گامی مهم در جهت ترغیب دست­‌اندرکاران صنعت ساختمان به روی آوردن به روش­‌های نوین تأسیسات باشد.

مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته توانسته است با مدل‌سازی‌های مختلف و پیاده‌سازی الگوریتم‌های کنترلی، توانایی سیستم‌های هیبرید را با استفاده از اینترنت اشیاء تا 30% ارتقاء دهد و هزینه تأمین انرژی ساختمان‌ها را به صورت چشمگیری کاهش دهد. نتایج حاصل از فعالیت‌های صورت گرفته نیز در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی چاپ شده است.

smarthome

شهر هوشمند شهری نوآور است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات و وسایل دیگر استفاده بهینه می‌کند تا کیفیت زندگی، کارایی عملیات شهری و خدمات و رقابت‌پذیری را ارتقاء دهد؛ در حالی که سازگاری و مطابقت با نیازهای نسل‌های کنونی و آتی را با توجه به جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تضمین می‌کند. به عبارت دیگر شهر هوشمند به شهری گفته می‌­شود که دارای مؤلفه‌های هوشمند شامل اقتصاد هوشمند، ترابری هوشمند، محیط زیست هوشمند، شهروندان هوشمند، سبک زندگی هوشمند و مدیریت اداری هوشمند باشد.

اقتصاد هوشمند: مقصود از اقتصاد هوشمند عمدتا کسب‌وکارهای الکترونیکی، بازرگانی و تجارت الکترونیکی، بهره‌وری بیشتر، تولید و ارائه خدمات پیشرفته با محوریت فاوا و همچنین ارائه محصولات، محتوا و خدمات با انواع مدل‌های کسب‌وکار جدید است. اقتصاد هوشمند سبب ایجاد خوشه‌های هوشمند می‌شود.

مردم هوشمند: مقصود از این قسم، شهروندانی دارای مهارت‌های کار با پایانه‌ها و سامانه‌های الکترونیکی، اشتغال در مشاغل فاوا، دسترسی مردم به آموزش و پرورش، منابع انسانی و مدیریت ظرفیت‌های انسانی درون یک جامعه فراگیر با هدف ترویج خلاقیت و توسعه نوآوری‌ها است. این ویژگی، مردم و جامعه را قادر می‌سازد تا پایگاه داده‌هایی را ایجاد کرده و در صورت نیاز آن‌ها را پردازش و از آن‌ها استفاده کنند تا بتوانند از این داده‌ها در تصمیم‌گیری، تولید محتوا و ارائه خدمات و محصولات بهره‌برداری نمایند.

حکم‌رانی هوشمند: مقصود از حکم‌رانی هوشمند اعمال حاکمیت به هم پیوسته درون شهری در سراسر شهر است که شامل خدمات و تعاملاتی می‌شود که سازمان‌های مدنی، دولتی، خصوصی و نظام جهانی را به هم متصل نموده و در صورت نیاز، با هم ادغام می‌کند تا شهر بتواند به مانند یک مجموعه کارآمد و اثربخش به حیات خود ادامه دهد.

اصلی‌ترین ابزار برای نیل به هدف فوق، فاوا است که با فرآیندهای هوشمند و افزایش مشارکت، فعال گردیده و سوخت مورد نیاز خود را از داده‌های در دسترس تأمین می‌کند. در این جا، اهداف هوشمند شامل شفافیت و در دسترس قرار دادن اطلاعات در بستر خدمات الکترونیکی با کمک فاوا و دولت الکترونیکی است.

تحرک هوشمند: کارکرد سامانه‌های یکپارچه و پشتیبانی یا لجستیک، ترابری و مدیریت زنجیره تأمین که به وسیله فاوا پشتیبانی می‌شود، مدنظر این بخش است. مثلا سیستم‌های حمل‌ونقل ایمن، به هم پیوسته و سازگار با محیط زیست را می‌توان شامل ترامواها، اتوبوس‌ها، قطارها، مترو، خودروها، موتورها، دوچرخه‌ها و عابرین پیاده که بنا به اقتضا از یک یا چند روش حمل‌و‌نقل استفاده می‌کنند، دانست.

تحرک هوشمند، اولویت را روی استفاده از گزینه‌های غیرموتوری پاک‌تر برای جابجایی قرار می‌دهد و می‌بایست اطلاعات معتبر در مورد مسیر و سیستم حمل‌و‌نقل در دسترس عموم قرار گیرد تا با استفاده از این اطلاعات بتوان در هزینه‌ها صرفه‌جویی و از افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری به عمل آورده و سازوکاری ایجاد کرد تا مدیران حمل‌و‌نقل شبکه‌ای بتوانند خدمات خود را بهبود و بازدهی رفت‌وآمد و جابجایی در شهر را افزایش دهند.

محیط زیست هوشمند: در محیط زیست هوشمند تمرکز بر انرژی هوشمند که شامل مواردی مثل انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه‌های انرژی فاوا، سیستم‌های اندازه‌گیری، کنترل و پایش آلودگی، نوسازی ساختمان‌ها و مراکز رفاهی، ساختمان‌های سبز و برنامه‌ریزی سبز شهری، قرار گرفته است.

زندگی هوشمند: مقصود از زندگی، سبک‌های زندگی، رفتار و عادات مصرف که در نتیجه به کارگیری فاوا به وجود آمده‌اند، است. از زندگی هوشمند به عنوان یک زندگی سالم و امن در یک شهر با فرهنگ، با طراوت و با امکانات متنوع فرهنگی که در برگیرنده استانداردهای اقامتی بسیار بالا و خانه‌های با کیفیت است نیز تعبیر می‌شود.

هوشمندسازی یک شهر دربرگیرنده یک حرکت همگانی و بزرگ در تمامی ساختارهای شهری است. اما با توجه به روند هوشمندسازی شهرها، می­‌توان به حرکت آرام از بخش­‌های مختلف این مسیر را آغاز کرد. از جمله می‌­توان به هوشمندسازی سامانه حمل‌و‌نقل، ساختمان­‌ها، سازه‌­های عمرانی و سامانه­‌های تولید انرژی اشاره کرد. هوشمندسازی بخش حمل‌و‌نقل، یکی از مهم‌ترین گام­‌های دستیابی به شهر هوشمند است. دستیابی به ساختار یک شهر هوشمند نیازمند تأمین زیرساخت‌­های هوشمندسازی نیز می‌­باشد. بدین منظور ایجاد سامانه جامع گردآوری اطلاعات همزمان با هوشمندسازی تمام بخش­‌های جامعه امری ضروری است.

smartcity