پورتفولیو فرصت‌های نو - پروژه‌ها
اندام مصنوعی

اندام مصنوعی

توسعه رباتیک در یک دهه اخیر سبب گردیده است شاهد توسعه کاربردهای آن در حوزه‌های مختلف و تأثیرگذاری آن در بسیاری از زمینه‌ها و من‌جمله مهندسی پزشکی باشیم. ظهور نسل نوینی از اندام‌های مصنوعی با عملکردی به مراتب بالاتر نمونه‌ای از دستاوردهای ورود رباتیک به عرصه پزشکی و تعامل و همکاری میان‌رشته‌ای می‌باشد. این نسل از اندام‌ها که غالباً بانام‌هایی همچون هوشمند، بایورباتیکی بایونیک مخاطب قرار می‌گیرند، ارائه عملکردی مشابه و یا نزدیک به اندام طبیعی به منظور بازتولید توانمندی‌های از دست رفته در معلولان قطع عضو را هدف قرار داده‌اند.

کنترل ربات نائو به کمک سیگنال های الکترومایوگرافی

کنترل ربات نائو به کمک سیگنال های الکترومایوگرافی

 هدف از انجام این پروژه، تلاش در راستای امکان سنجی، طراحی و پیاده¬سازی سیستم ترکیبی مبتنی بر انسان و رباتی است که در آن ربات با استفاده از سیگنال عضلانی  انسان کنترل شده و حرکتی که توسط انسان صورت گرفته است را تقلید می‌کند.

این قابلیت علاوه بر کاربردهای بسیاری که در اماکن با شرایط خطرناک، که ناچار نیاز به حضور انسان است، کاربردهای متعددی در توانبخشی بیماران ضایعات مغزی و قطع نخاع نیز دارد.

پنجه رباتیکی

پنجه رباتیکی

هدف از این طرح، تولید یک نمونه ربات نوین همانند پنجه­ی دست انسان می­باشد که بتواند با استفاده از فنرهای دارای آلیاژ حافظه‌دار فعالسازی شده و انگشتان خود را باز و بسته کند.

هدف از طراحی این ربات، شباهت حداکثری به ظاهر طبیعی دست انسان و عملکرد مشابه دست انسان می­باشد. بدین منظور از یک طرح اولیه­ی دست انسان به عنوان نمونه­ی اولیه استفاده شده­است. در مرحله­ی بعد جزئیات مکانیزم مورد نظر بر روی طرح اولیه پیاده­سازی شده­است. به طور نمونه، مفاصل و سوراخ­های مطلوب برای عبور نخ و کش­ها در­نظر گرفته شده­است.