معرفی کلی

مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته از سال 1384 در دانشکده‌ی مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد. این آزمایشگاه با تمرکز بر روی طراحی و ساخت سیستم‌های هوشمند، تست، مدل‌سازی و شبیه‌سازی به انجام پروژه‌های پژوهشی دکتری و کارشناسی ارشد و اجرای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی، در جهت تحقیق و توسعه پرداخته است.

این مرکز همگام با توسعه سازمانی و فعالیت‌های خود، به توسعه زیرساخت‌ها و تجهیزات مورد نیاز نیز پرداخته، به گونه‌ای که فضای 20 متری مرکز در شروع کار، در طول حیات کوتاه آن به مساحتی بالغ بر 700 متر مربع در دو سایت اداری – پژوهشی و کارگاه توسعه یافته است.
این مرکز در راستای انجام طرح‌ها، خود را ملزم به بهره‌گیری از ظرفیت حداکثری موجود در کشور و در صورت عدم امکان، تهیه سخت‌افزارهای مورد نیاز می‌داند. اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌هایی نظیر علم و صنعت، شریف، خواجه نصیر و سمنان  در این راستا اتفاق افتاده است. همچنین کارگاه این مرکز مجهز به ماشین‌ها و ابزارآلات مختلف نظیر دستگاه CNC می‌باشد تا در کنار نیروی متخصص، امکان اجرای سریع ایده‌ها را فراهم آورد. از سویی بدیع بودن طرح‌های مورد اجرا نیازمند حضوری فعال در حوزه شناسایی، واردات و تأمین پشتیبانی محصولات می‌باشد که تأسیس دپارتمان بازرگانی در این مرکز نیز بر پایه پاسخ به این تقاضا بوده است.

این مرکز در طول فعالیت خود، موفق به تشکیل تیمی متخصص و کارآمد متشکل از حدود 80 نفر از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های برتر کشور در حوزه‌های مهندسی مکانیک، برق و الکترونیک، کامپیوتر، صنایع و متخصصان و خبرگان صنعتی گردیده است. در این میان با توجه به سبک و سیاق پروژه‌ها، توجه ویژه به جذب نیرو و متخصصینی در مقطع تحصیلات تکمیلی گردیده (20% درصد دکتری، 40% کارشناسی ارشد) تا پشتوانه محکمی برای انجام‌ پژوهش‌های کاربردی ایجاد نمایند. در این میان بهره‌گیری از ظرفیت حداکثری موجود در کشور نیز مورد غفلت قرار نگرفته و استفاده از امکانات و ایجاد ساختار شبکه‌ای با تیم‌ها و اساتید همکار و مشاور دانشگاه‌هایی همچون تهران، شریف، امیرکبیر، خواجه نصیر، تربیت مدرس، علم و صنعت و شیراز از نمونه موارد موفق در تعاملات بین دانشگاهی این مجموعه می‌باشد. از دیگر سو این مرکز در طی سالیان گذشته، به واسطه‌ی فعالیت‌های خود و فراهم آوردن شرایط کار واقعی صنعتی در محیط کنترل شده در درون دانشگاه، محیطی مطلوب برای پرورش استعدادهای دانشجویان و رشد موثر آنان در حین تحصیل و پیش از ورود به محیط کار گردیده است. نتایج موفق اخذ پذیرش اعضای این مرکز از برترین دانشگاه‌های جهان و نیز مراجعات مکرر صنایع و سازمان‌های داخل کشور برای جذب دانشجویان (حتی پیش از فارغ‌التحصیلی) خود گواهی بر این مدعاست. امید است در آینده‌ای نه چندان دور شاهد پیشرفت‌های بیشتر علمی پژوهشی این مرکز بوده و این مرکز بتواند گامی مؤثر در راستای اعتلای ایران عزیز اسلامی بردارد.

222