پورتفلیو تحلیل سازه - قابلیت‌ها

یکی از روش‌های پرکاربرد در تست غیر مخرب سازه‌ها، تست به کمک امواج فراصوتی است. از این تست­ها می­توان برای شناسایی انواع عیوب داخلی و سطحی سازه­های مختلف (به خصوص سازه­های ریختگی) و همچنین بازرسی و تعیین عیوب جوشی استفاده نمود.

1-1

یکی از شاخه‌های تست التراسونیک، تست به روش Phased Array است که مزیت آن نسبت به تست­های فراصوتی متداول، امکان انتشار موج در زوایای مختلف و همچنین تمرکز آن در عمق­های دلخواه می­باشد و همچنین در این روش می­توان تصویر عیب موجود در سازه را در سه نما مشاهده نمود.

1-2

یکی از خطرات قابل توجهی که تجهیزات مختلف با آن مواجه می‌شوند، شکست و واماندگی تحت بارهای نوسانی است. از این رو نیاز است که تمامی اجزاء قبل از استفاده تحت تست­های خستگی قرار گرفته و حد دوام و عمر آن­ها تحت بارهای اعمالی در شرایط کاری مشخص گردد.

1-3-e

تست تجربی مودال یک آزمون ارتعاشاتی برای استخراج فرکانس­های طبیعی، شکل مود­ها و ضرایب میرایی سازه­ها می‌باشد. این تست اطلاعاتی در مورد رفتار دینامیکی سازه­ها برای صحه‌گذاری و بهینه­سازی تحلیل اجزاء محدود، بررسی احتمالات شکست و صحه‌گذاری بر کیفیت تولید قطعات در اختیار قرار می­دهد.

modal

ترموگرافی کاربردهای متنوع و گسترده‌ای در صنعت و پزشکی دارد. از جمله این توانایی­ها می­توان به تشخیص نشتی حرارتی، تشخیص عیب در قطعات مورد استفاده در مدارهای الکتریکی، اندازه­گیری دماهای بالا (تا 600 درجه سانتیگراد) به صورت غیرتماسی و … اشاره کرد.

1-4 and pic 4 -e

یکی از روش‌های عیب‌یابی و پایش سلامت سازه‌ها استفاده از امواج ورقی است. در این روش مواد هوشمند پیزوالکتریک بر روی سازه متصل شده و با تولید موج در سازه و دریافت آن­ها و انجام تحلیل­های متناسب، محل عیب موجود در سازه مشخص می­گردد.

1-5

امروزه شبیه‌سازی‌ کامپیوتری نقش بسیار مهمی در پروژه‌ها و فعالیت‌های علمی کوچک و بزرگ پیدا کرده است. شبیه‌سازی در صورتی که بتواند شرایط آزمون واقعی را به درستی مدل‌سازی کند، می‌تواند در مواردی جایگزین بسیار مناسبی نسبت به تست آزمایشگاهی تجربی باشد.

fem

از جمله خدمات اصلی مجموعه‌های ارتعاشاتی، پایش وضعیت دوره‌ای تجهیزاتی از جمله پمپ‌ها، توربین‌ها و دیگر تجهیزات دوار است. متخصصین به کمک دستگاه­های مخصوص مجهز به شتاب‌سنج، ارتعاشات موجود در یاتاقان‌ها را ضبط کرده و با تکرار دوره‌ای این کار و بررسی روند رشد این ارتعاشات به شروع خرابی پی می‌برند. پایش سلامت در تشخیص خرابی‌های یاتاقان‌ها، شکستگی دندانه‌های چرخ‌دنده‌ها، نامیزانی‌های دوار، ناهم‌محوری شفت‌ها و … نقش به سزایی را ایفا می‌کند.

1-7-1 (3)-e
1-8 and Pic 2-e

مشخصات دینامیکی از جمله ویژگی‌های ذاتی قطعات می‌باشد که به کمک روش‌های مختلف ارتعاشاتی از جمله تست چکش و یا تست آکوستیک می‌توان به این مشخصات دست یافت. یکی از روش‌های کنترل کیفیت ساخت، مقایسه محصولات تولید شده با نسخه تأیید شده اولیه است. برای این کار می‌توان از فاکتور مشخصات دینامیکی قطعات برای این مقایسه استفاده نمود. کنترل کیفیت ساخت به کمک روش‌های ارتعاشاتی از جمله نیازهای خطوط تولید می‌باشد.

1-6-1 (2) and Pic 6-e

آزمون­های کرنشی روشی برای سنجش کرنش، تنش و بارهای وارده بر سازه می­باشد. اطلاعات حاصل از آزمون کرنش­سنجی برای صحه­گذاری بر روی مدل­سازی­های عددی، تعیین محدوده بارگذاری مناسب و همچنین آزمون شکست قطعات مورد استفاده قرار می­گیرد.

sazeh

علی‌رغم فرض صلب بودن اجسام در مواجهه با سیال در اغلب تحلیل‌های عددی سیالاتی، در واقعیت اجسام کاملا صلب نبوده و در هنگام عبور سیال از درون و یا بیرون آن‌ها دچار تغییر شکل شده و هندسه ابتدایی آن‌ها تغییر می‌کند. این تغییر در هندسه باعث ایجاد اختلاف در نتایج شبیه‌سازی‌های سیالاتی شده و در برخی مواقع با عدم عملکرد مناسب دستگاه روبرو می‌شود. در نتیجه تحلیل برهم‌کنش سیال و جامد برای برخی سازه‌ها از جمله پره‌ها، بال و بالک‌ها، خطوط با فشار بالا و دیگر مواردی که تغییر شکل ناشی از سیال در آن‌ها باعث ایجاد پدیده‌هایی مانند خستگی در اثر نوسان سازه می­شود، در مراحل طراحی و همچنین پس از فرآیند‌های ساخت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

1-11

اجسام مختلفی با شرایط دینامیکی گوناگون در محیط‌های متفاوتی همچون گازها و مایعات در حال حرکت می­باشند. در این اجسام، دینامیک حرکتی تحت تأثیر سیال اطراف قرار می‌گیرد و می­توان با بررسی حرکت این اجسام، با دقت قابل قبولی مسیر حرکت آن­ها را درون سیال پیش­بینی نمود. به این نوع از تحلیل که دینامیک حرکتی جسم به همراه تحلیل دینامیکی سیال اطراف آن صورت می‌گیرد، تحلیل 6 درجه آزادی گفته می‌شود. از کاربرد‌های این تحلیل می‌توان به جدایش انواع پرتابه‌ها و بسته‌های امدادی از پرنده‌ها اشاره کرد.

6dof-e

آیرودینامیک کاربرد‌های وسیعی در فرآیند‌های ساخت و طراحی و همچنین تست‌های عملکردی دارد. با تحلیل آیرودینامیک یک سازه و به دست آوردن ضرایب آیرودینامیکی، می‌توان نقص‌های موجود را تعیین و برای طراحی بهینه و همچنین کنترل این نوع از سازه‌ها استفاده کرد.

aerodynamics

یکی از موارد بسیار پرکاربرد در ساخت و ساز اندازه‌گیری میزان ارتعاشات می‌باشد. در این زمینه گارشناسان مرکز سیستم‌های و فناوری‌های پیشرفته با استفاده از تجهیزات به روز مورد نیاز در زمینه اندازه‌گیری ارتعاشات ساختمان‌ها، زمین، جاده، راه‌آهن، کشتی و قایق، خودرو و … توانایی بسیاری دارند.

1-13-e